מחשבון שכר

מחשבון שכר מעודכן לשנת 2020

מחשבון שכר של אתר טקסמן מעודכן לשנת 2020 ומאפשר לנו לדעת מהו שכר הנטו והברוטו שלנו.
בנוסף למחשבון עצמו ננסה להסביר איך החישוב נעשה ומהם הסעיפים המשפעים על השכר של כל אחד ואחד מאיתנו.
והכי חשוב, כמו תמיד באתר טקסמן התכנים ומהמאמרים בגובה העיניים 🙂

מחשבון שכר נטו ברוטו

החישובים שלנו מבוססים על טבלאות השכר בויקיפדיה באתר כל זכות
את החפירות שלנו נמשיך אחרי החישוב שלכם, אז בבקשה בואו לחשב כמה שכר נטו יישאר לכם לאחר הורדות.
ההורדות הנלקחות בחשבון הן: ביטוח לאומי, ביטוח בריאות, פנסיה וקרן השתלמות (לא חובה).

מחשבון ברוטו נטו

כאן תוכל לדעת את השכר הנטו הצפוי לך
    • נא להזין מספר בין 2.25 לבין 10.

 

הודעה חשובה:
מעל 80% מתושבי מדינת ישראל זכאים להחזרי מס הכנסה.
לרוב, ההחזרים מגיעים כאשר יש שינויים במשכורת כגון: החלפת מקומות עבודה, העלאה במשכורת, לידה, אבטלה, פיצויים, לימודים אקדמאים, פיטורים מעבודה ועוד.
צוות אתר טקסמן הקים עבורכם שאלון זכאות ב 30 שניות בלבד, לחצו לבדיקת זכאות להחזרי כספים.

מחשבון שכר נטו

להלן משכורות שכיחות וחישוב ברוטו נטו נכון לשנת 2020

  • שכיר שמרוויח ברוטו 8000 ש"ח יקבל בסופו של דבר 6790 ש"ח נטו
  • שכיר שמרוויח ברוטו 9000 ש"ח יקבל בסופו של דבר 7510 ש"ח נטו
  • שכיר שמרוויח ברוטו 10000 ש"ח יקבל בסופו של דבר 7830 ש"ח נטו
  • שכיר שמרוויח ברוטו 12000 ש"ח יקבל בסופו של דבר 9190 ש"ח נטו
  • שכיר שמרוויח ברוטו 15000 ש"ח יקבל בסופו של דבר 10330 ש"ח נטו
  • שכיר שמרוויח ברוטו 20000 ש"ח יקבל בסופו של דבר 13430 ש"ח נטו

מדרגות מס הכנסה

מחשבון שכר שלנו מבוסס על שיעורי מדרגות מס 2020, להלן הטבלה המעודכנת

הכנסה שנתיתהכנסה חודשיתשיעור המס
עד 75,960 ש"חעד 6,330 ש"ח10%
75,961- 108,960 ש"ח6,331- 9,080 ש"ח14%
108,961- 174,960 ש"ח9,081- 14,580 ש"ח20%
174,961- 243,120 ש"ח14,581- 20,260 ש"ח31%
243,121- 505,920 ש"ח20,261- 42,160 ש"ח35%
505,921- 651,600 ש"ח42,161- 54,300 ש"ח47%
651,601 ש"ח ומעלה54,301 ש"ח ומעלה50% *

איך נקבעות מדרגות המס?
במשרד האוצר קובעים את מס ההכנסה בהתאם לגודל ההכנסה ולנתונים נוספים. עם זאת, החישוב הוא על בסיס מדרגות מס שמתעדכנות מדי שנה.
בפועל, זה שאומר שהחלוקה למס הכנסה לא תלויה רק בסכום ההכנסה המדויק – אלא במדרגה שאליה ההכנסה משתייכת. כמו כן, יש לזכור שמדרגות המס כאמור משתנות ולכן חובת מס בשנה אחת לא בהכרח תהיה זהה בשנים הבאות.

חישוב נטו ברוטו
מחשבון שכר ברוטו נטו

מאפיינים של שיטת המיסוי הפרוגרסיבית:
המאפיין הבולט ביותר של מדרגות מס הוא שמדובר על שיטת מיסוי פרוגרסיבית. בשיטה הזו, מי שמרוויח יותר משלם שיעור מס גבוה יותר. חוץ מזה, ההכנסה עצמה שחייבת במס – זו שמחושבת לאחר ניכויים, קיזוזים ופטורים שמגיעים לחייב על פי החוק ולפי סוג התפעול החשבונאי שמוגדר עבורו – מחולקת לשכבות.

מה המשמעות של מדרגות מס הכנסה?
במילים פשוטות, המשמעות של חלוקת ההכנסה החייבת במס לשכבות היא שעל כל שכבה מוטל מס בשיעור שונה. בפועל, אלו מדרגות המס המדוברות ובהן צריך להתמקד אם רוצים פחות או יותר לשער מה תהיה חבות המס של העסק בתום השנה.
כמו כן, השכבות שמייצגות את מדרגות המס מתעדכנות על פי שיקולי מס הכנסה, משרד האוצר, מע"מ, המוסד לביטוח לאומי, משרד הכלכלה וגופים נוספים.

היתרונות של מדרגות מס
השאלה המתבקשת היא למה בכלל צריך לנקוט בשיטה של מיסוי פרוגרסיבי. כאן, צריך לזכור שהרעיון הוא ששיעור המס גדל ככל שההכנסה גדלה, אך עדיין נשמר מצב שבו רווח גבוה יותר בברוטו יבוא לידי ביטוי ברווח גבוה יותר בנטו. יתרה על כך, ברשויות המס מבחינים בין הכנסה מיגיעה אישית לבין הכנסה ממקור אחר.

הבדלים בין מקורות מס
מדרגות מס הכנסה מתייחסות במובהק להבדלים בין מקורות ההכנסה. בהקשר הזה, יגיעה אישית מוגדרת בתור עבודתו האישית של האדם. מנגד, מקור הכנסה אחר שאינו יגיעה אישית יכול להיות דמי שכירות מדירה, רווחי הון ועוד. בפועל, חשוב לדעת שמדרגות המס וגם שיעורי המס בין שני סוגי ההכנסות הם אחרים.

איך עוקבים אחר מדרגות המס?
העדכון של מדרגות המס אחת לשנה עלול לבלבל עצמאיים ושכירים, אך מצד שני הוא גם מקל יחסית על המעקב. במילים אחרות, אפשר להסתפק במעקב אחר עדכון מדרגות המס כפי שהוא מפורסם באמצעי התקשורת. לאחר מכן, ניתן גם לתכנן בהתאם את מקדמות המס ולבקש הגדלה או הקטנה שלהן לפי תחזית ההכנסה הצפויה לעסק.

נקודות זיכוי 2020

מה ההבדל בין סוגים שונים של נקודות זיכוי? איך מקבלים נקודת זיכוי?
גיל, מין ותושבות יכולים לקבוע מי זכאי לקבל נקודות זיכוי מול מס הכנסה. בפועל, כל נקודת זיכוי מייצגת הפחתה מסוימת מגובה מס הכנסה על פי ההכנסה החייבת. לכן, את נקודות הזיכוי מקבלים לפי מאפיינים אישיים שמצדיקים את הקטנת נטל המס – כמו למשל תושבות ישראל, נוער עובד או נשים חד הוריות. עם זאת, חשוב לזכור שנקודת הזיכוי היא סכום שמקוזז כנגד המס לאותה שנה ובמידת הצורך גם לקבל את אישור פקיד השומה על מנת לממש את הזכאות.

מילוי טופס לקבלת נקודות זיכוי
מבחינה בירוקרטית, התנאי לקבלת נקודות זיכוי הוא מילוי טופס 101. בטופס 101 אמור המגיש להצהיר על מקור ההכנסה שלו, על המצב המשפחתי, על עיר המגורים וכן הלאה. כמו כן, בתוך הטופס יש קטגוריה שלמה שמוקדשת לעניין של נקודות זיכוי. בתוך הסעיפים הרלוונטיים, אפשר לסמן את הקריטריונים שבגינם דורשים את נקודות הזיכוי הללו.

מי זכאי לנקודות זיכוי?
כלל המפתח בקביעת נקודות זיכוי הוא לסייע לאנשים שצריכים את זה. במילים אחרות, המטרה של נקודות הזיכוי היא להפחית את נטל המס עבור אזרחים ותושבים שעומדים בקריטריונים מסוימים. בתוך כך, מטרת הקריטריונים היא מצד אחד למנוע מצב שבו אנשים שלא זכאים לעזרה מקבלים אותה מהמדינה באמצעות הפחתת נטל המס. מצד שני, הקריטריונים אמורים לספק מידע אמין על גברים ונשים בגילאים שונים שזקוקים לסיוע מן הסוג הזה.
על קצה המזלג אפשר להזכיר כמה מקרים שמעלים זכאות עבור נקודות זיכוי. ראשית, כל תושב ישראל זכאי אוטומטית ל-2.5 נקודות זיכוי. במקרים כאלה, שווי ההטבה מגיע נכון להיום לסכום של מעל 5,900 ש"ח בשנה. שנית, סעיף בפקודת מס הכנסה קובע שיש לתת נקודת זיכוי לנוער עובד בגילאי 16-18, נקודת זיכוי על רקע סיום לימודים לתואר אקדמי, נקודת זיכוי לעולים חדשים ועוד.

נקודות זיכוי מס הכנסה מציעות כמה יתרונות. מבחינת הגורם זכאי לנקודת מס, המשמעות היא חיסכון בנטל המס שמצטבר למאות ואלפי שקלים בשנה. מבחינת המדינה, נקודות הזיכוי היא כלי שמטרתו לעודד לימודים אקדמיים, עבודה וכן הלאה. במקביל, נקודות הזיכוי גם אמורות לסייע למי שבאמת זקוק לכך וכך לייצר יציבות חברתית טובה יותר.
עדכון נקודות זיכוי הדרך לקבל את נקודות הזיכוי היא לבדוק את פקודת רשות המיסים ולעקוב אחר עדכונים והנחיות. ברוב המקרים, יש צורך לפנות אל פקיד השומה האזורי או לכל הפחות להציג מסמכים וטפסים שתומכים בטענה המקורית. יתרה על כך, רצוי להכיר את העדכונים בנקודות המס על מנת למנוע מצב שבו הזכאות מתבטלת לאחר תקופה מסוימת.

Back to top button