שכיר ועצמאי

בישראל ישנם מספר צורות של תעסוקה – שכיר, עוסק פטור, עוסק מורשה וח.פ (במגזר הפרטי).

לקבלת שיחת טלפון לייעוץ ראשוני מרואי חשבון יש להרשם פה

לעיתים רבות על המעוניין להשתכר למצוא דרכים יצירתיות להגדיל את הכנסתו, אשר תספק אותו ותאפשר לו לחיות ברווחה גדולה יותר. אחד הדרכים להשתכרות הינה שילוב בין חיי התושב כשכיר לבין היותו עצמאי. שכירים רבים אינם מגיעים לשכר שמספק אותם ועל כן נאלצים לשלב עבודה נוספת לאחר שעות העבודה, לעיתים יהיה זה בתחום התעסקותם כשכירים ולעיתים בתחומים אחרים לחלוטין.

חייגו כעת לייעוץ חינם – 072-3945406

 

כך לדוגמא ניתן לראות מורי הוראה רבים למקצועות מתמטיקה ואנגלית וכן לשון המלמדים בבוקר ועד הצהרים במערכת החינוך הרגילה ואילו לאחר שעות הלימודים מלמדים בביתם ובחוגים שונים שיעורים פרטיים בתחום ההוראה שלהם. במקרים אלו סביר להניח שהמורים יהיו עוסקים פטורים ושההכנסה שלהם לא תעבור סכום מצטבר של 8,333 ₪ בחודש (סה"כ 100,000 ₪ שנתי). כאשר נכנסים להגדרה של עוסקים פטורים מבינים כי עוסק פטור הינו עוסק אשר הצהיר בפני רשויות המדינה שיש לו הכנסה נוספת והוא משתכר כחוק על פי קבלות שהוא מוציא ומדווח למס הכנסה, כך שיוכלו להוסיף זאת למשכורת שלו ולנקות לו כחוק שיעור מס על פי הקבלות אותם הוא מצהיר. לעומת זאת, הוא פטור מהוספה של שיעור המע"מ הקבוע בחוק לכל עסקה שהוא נכון להיות שבעה עשרה אחוזים (נכון לאוגוסט 2016).

מדריך מלא לפתיחת עוסק פטור 

מדרגה גבוהה יותר מכך של השתכרות ניתן לראות אצל עובדי רפואה, עורכי דין, רואי חשבון וכן פיזיותרפיסטים. עוסקים אלה אינם יכולים לעסוק כעוסקים פטורים כלל, לכן, במידה והם מעוניינים לשלב פעילות פיננסית נוספת במקביל לשעות העבודה שלהם כשכירים עליהם לפתוח תיק עוסק מורשה ברשות מס הכנסה וכן במשרדי המע"מ. ההשלכה המעשית ביותר של הצריכות לפתוח תיק עוסק מורשה ובכלל להיות עוסק מורשה היא בכך שעל העוסקים המורשים להוסיף מס ערך מוסף בגובה הקבוע בחוק לכל עסקה, ללא תלות במחזור השנתי שלהם. וכן לדווח במקביל לרשות המיסים על המס הכנסה גם על המע"מ שהם גבו מלקוחותיהם מידי חודש, וכן לשלם מקדמות עבור עסקאות.

במקרים אלו אחד הדברים שחשוב ביותר לעשות הוא להיעזר בשירותיו של רואה חשבון מקצועי המומחה בתחום של שילוב בין שכירות לעצמאות, כך הוא ידע כיצד לשלב בצורה נכונה את הטיפול בתיק שלכם בצורה שלא תהווה עברה על החוק ולא תמצאו את עצמכם משלמים סכומי כסף רבים למדינה ללא כל צורך וללא טעם לדבר.

נושא חשוב בו ניתן לטפל בקלות על ידי רואה חשבון הוא סוגיית המקדמות. רשויות המס דורשות הרבה מאוד פעמים לשלם מקדמות עבור הכנסות עתידיות, אולם הרבה מאוד פעמים ההשערה של הרשויות בדבר גובה הניכוי העתידי הינה שגויה. ובמקום זה הסכום בפועל יהיה נמוך בהרבה, ולכן רואה חשבון מסוגל לבחון את ההכנסות וההוצאות של העסק בכל רגע נתון ולחשב באומדן מדויק למדי כמה יגבו מס הכנסה בסוף השנה וכך לצמצם בצורה משמעותית את גובה המקדמות שנקבעו לך או לבטלם לחלוטין במידת הצורך.

startup-photos-large

חשוב לעדכן את מקומות העבודה אצלם עובדים כשכירים בדבר היותכם עוסקים פטורים או מורשים שכן חלק ממקומות העבודה אוסרים זאת והדבר יכול להוות הפרה של תנאי חוזה העסקה והעובד עלול לעבור על חובותיו להיות נאמן למקום עבודתו במידה והדבר מתנגש על עבודתו כשכיר.

ישנם מקרים בהם מדינת ישראל תפרש הצגת נתונים מסוימים של שכיר המשלב שכיר ועצמאי יחד בצורה שגויה כך שהמדינה תדרוש מהתושב לשלם מס גבוהה מהנדרש על פי החשבון של רואי החשבון, במקרים אלו הפעולה הנדרשת היא לפנות אל עורך דין המומחה בענייני מיסוי וידע כיצד לפעול למען הלקוחות שלו בצורה מקצועית וחכמה על מנת לייצג אותם נאמנה ולסייע להם לצמצם את הדרישה הכלכלית מהם למינימום האפשרי על פי החוק.

חשוב לדעת
שילוב של שכיר ועצמאי לא תמיד משתלב בקלות כפי שאנחנו רוצים, אכן הרבה מאוד פעמים לחששות של מעסיקים להעסיק עובד שהוא גם עצמאי יש הצדקה, שכן הרבה מאוד פעמים עבודה בשתי עבודות במקביל גורמת לעייפות רבה וכן לירידה בתפוקת העבודה בעבודה כשכיר. כמו כן הרבה פעמים אנו עדים לכך שאנשי מקצוע דווקא מתחום הרפואה ועריכת הדין מקצצים בשעות עבודתם במסגרת הציבורית והפרטית כשכירים ועוברים למרפאות ומשרדים פרטיים בהם הם משתכרים הרבה יותר.

לקבלת שיחת טלפון לייעוץ ראשוני מרואי חשבון יש להרשם פה

שאלה נפוצה: אם יש הכנסה כעצמאי בצורה משמעותית מדוע לא להיות עצמאי בלבד?

תשובה: זאת אכן שאלה נפוצה, שכן על פי רוב חזות הכל היא הכסף וההכנסה הרגעית, אמנם זאת לא חזות הכל, ישנה חשיבות רבה לצורך של הכנסה קבועה ושוטפת ללא כל תלות בכמות הלקוחות שמגיעים. כך רופא יכול לחיות ברוגע כשהוא יודע שיש לו הכנסה יציבה ממרפאה ציבורית, והמרפאה הפרטית היא רק תוספת. כנ"ל לגבי ימי מחלה, חופשה ופנסיה שלא מקבלים כעצמאי ומקבלים אך ורק כשכירים עם מקום עבודה מסודר.

האם אפשר להיות שכירים ועצמאיים במקביל?
בטח!
אין שום בעיה להיות גם עצמאי וגם שכיר במקביל.

האם אני חייב לעדכן את המעסיק שלי על היותי עצמאי?
לא אתה לא חייב לעדכן את המעסיק שלך על היותך עסק עצמאי

אני מעוניין לפתוח עסק פטור ואני לא יודע מה עושים ואיך עושים.

  1. עליך לבחון ראשית האם ההכנסה שלך מתאימה(עד 98707 ש"ח בשנה).
  2. צריכים לבחון ברשימת מקצועות ותחומים האם אתה יכול להיות עוסק פטור – מי יכול להיות עוסק פטור
  3. אחרי שעברת את המבחנים הבאים הכנו במיוחד בשבילך המדריך המלא לפתיחת עוסק פטור
  4. ובהנחה ותרצה גם המדריך המושלם לפתיחת עוסק מורשה

לקבלת שיחת טלפון לייעוץ ראשוני מרואי חשבון יש להרשם פה

Back to top button